Piłka ręczna plażowa

          

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA

 

Marcin Kobylarz, członek Zarządu ZPRP odpowiadający za piłkę ręczną plażową a także wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Ręcznej zachęca za pośrednictwem https://kabadfilm.pl do uprawiana piłki ręcznej plażowej! Film jest jednym z elementów promocji plażówki przed tegorocznymi mistrzostwami Europy w Hotel Anders, Stare Jabłonki 


 

 

 

 

FILM PROMOCYJNY

 

 

MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA POLSKI W PIŁCE RĘCZNEJ PLAŻOWEJ

W SZCZECINIE

Od 2011 roku na plaży w Szczecinie – Dąbiu rozgrywane są: Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej Plażowej. Działanie dążące do podniesienia rangi Mistrzostw, patronat szczecińskich osobistości oraz duży nacisk na promocję turnieju w mediach, sprawiły, że z roku na rok Mistrzostwa Polski cieszą się co raz większą popularnością. Wzrost rangi imprezy zmusza  co roku do podnoszenia poprzeczki organizacji zawodów (atrakcyjne nagrody, imprezy towarzyszące, organizacja boisk – siatki, płotki, linie, trybuny, szeroka promocja turnieju w mediach, transmisja internetowa) to powoduje, że drużyny, które  raz  przyjechały, goszczą  na każdej kolejnej edycji.

Więcej na temat historii tej imprezy można znaleźć odwiedzając stronę  

 

 

HISTORIA

Wprowadzenie
To zawsze fascynujące cofnąć się przez etapy rozwoju sportu, szczególnie jeśli pamięć pionierskich etapów blednie wraz z całym entuzjazmem i ekscytacją, jaka towarzyszy każdemu rozpoczynającemu się wydarzeniu. Co więcej, i co jest całkowicie normalne, trudno połączyć w całość historię, której nie dało się przewidzieć na samym początku, od kiedy głównym zadaniem była próba radzenia sobie ze zdarzeniami rozgrywającymi się z dnia na dzień, zanim mogły być one zakorzenione i dobrze się przyjąć. Z tych powodów, szybkie przypomnienie początkowych etapów rozwoju piłki ręcznej plażowej wydaje się być przydatne.

Wszystko zaczęło się we Włoszech w 1990 roku
Historia piłki ręcznej plażowej rozpoczęła się wraz z ideą prof. Gianfranco Briani – członka Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (C.O.N.I.), który wyszedł z pomysłem pracy nad projektem, bazując na doświadczeniu siatkówki plażowej. Piłka ręczna na piasku miała z jednej strony zwrócić uwagę plażowiczów, a z drugiej być cennym narzędziem promującym tradycyjną piłkę ręczną.

Pierwszy turniej – 1992 rok
Pierwszy turniej piłki ręcznej plażowej na świecie rozegrany został na plaży San Antonio w Ponza, małej wysepce na Południu Włoszech, we wrześniu 1992 roku. Zespoły Gaeta 84 Contax, Ciampino, Roma Populinier, Lazio Sequax a także wywodzący się z Uralu Polyot Celjabinsk rywalizowały na oświetlonym boisku o pierwsze kiedykolwiek wywalczone zwycięstwo w turnieju piłki ręcznej plażowej.

Założenie C.O.H.B. w 1992 roku
Nieco później tego samego roku (1992) Gianni Buttarelli i Franco Schiano założyli we Włoszech „Comitato Organizzatore Handball Beach (C.O.H.B.)” – Komitet Organizacyjny Piłki Ręcznej Plażowej – który był pierwszą międzynarodową organizacją piłki ręcznej plażowej. Giampiero Masi, sędzia tradycyjnej piłki ręcznej, został odpowiedzialnym za stworzenie zasad gry dla tej młodej dyscypliny i to on stał się później, w 1997 roku, pierwszym przewodniczącym grupy roboczej do spraw piłki ręcznej plażowej przy IHF.

Pierwszy turniej międzynarodowy w 1993 roku
Pierwszy oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej plażowej został zorganizowany pod przewodnictwem Gianniego Buttarelli w Rzymie (Włochy) w 1993 roku. Uczestnikami zawodów były zespoły Reprezentacji Juniorów Algierii, Chin, Rosyjskiej prowincji Ural, zespołu Włoskiego Wojska oraz drużyna Juniorów niemieckiego TSV BartenBach.

Uznanie dyscypliny przez IHF w 1994 roku
Międzynarodowe zainteresowanie piłką ręczna plażową stale rosło. Piłka ręczna plażowa została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej w maju 1994 roku. Międzynarodowe przepisy gry zostały ustalone podczas kongresu IHF we wrześniu 1994 roku w Haarlem w Holandii.

Pierwsze mecze międzypaństwowe
Poza meczem pokazowym (Włochy vs. Holandia) pierwsze taśmy z nagraniami piłki ręcznej plażowej zostały rozdane uczestnikom kongresu IHF. Jednym z pośrednich rezultatów było zaszczepienie piłki ręcznej plażowej w niedługim czasie w Brazylii i Afryce. Brazylia zorganizowała pierwszy na świecie turniej dla reprezentacji krajów w styczniu 1995 roku. Piłka ręczna plażowa może być dumna z tego, że znalazła swoje miejsce w „Świątyni Sportów Plażowych” w Rio de Janeiro, na obiekcie o pojemności 20 000 widzów i to w tak krótkim czasie, jakim są trzy lata. Reprezentacje narodowe z Brazylii, Portugalii, Argentyny i Włoch walczyły o pierwsze złoto.

Piłka ręczna plażowa na świecie
To, jak popularny stał się ten sport przez kilka lat ma swoje potwierdzenie w fakcie, że w piłkę ręczną plażową gra się teraz na każdym kontynencie. Poza Europą, oficjalne zawody czy inicjatywy szkoleniowe zarejestrowano w Afryce, Ameryce, Azji, Australii i Oceanii. Mistrzostwa Świata, rozgrywane od 2004 roku, są wydarzeniem sportowym najwyższej rangi.

Założenie grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej w 2007 roku
W 2007 roku przy IHF została założona grupa robocza ds. piłki ręcznej plażowej w celu podejmowania zadań międzynarodowych związanych z piłką ręczną plażową. Szefem grupy jest były włoski międzynarodowy sędzia tradycyjnej piłki ręcznej oraz piłki ręcznej plażowej Giampiero Masi, wspomagany przez dwóch byłych selekcjonerów Fernando Posadę (Hiszpania) i Alexa Gehrera (Niemcy), jak również byłego międzynarodowego sędziego George’a Bebetsosa (Grecja) i międzynarodowego delegata Panosa Antoniou (Cypr).

Misja grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF
Grupa robocza ds. piłki ręcznej plażowej jest jedną ze stale działających grup IHF-u i jest organem rozstrzygającym kwestie związane zarówno z rozgrywkami, jak i innymi zadaniami związanymi z piłką ręczną plażową:
.: organizacją wydarzeń oraz zawodów IHF
.: tworzeniem zasad gry i opracowywaniem przepisów technicznych
.: rozwojem metod treningowych i szkoleniowych
.: światową promocją i rozwojem piłki ręcznej plażowej
.: rozwojem programów szkoleniowych, metod, materiałów dotyczących dyscypliny
.: selekcją, szkoleniem, rozwojem i monitorowaniem międzynarodowych sędziów i delegatów
.: selekcją i szkoleniem lektorów
.: jakościowym i ilościowym opracowywaniem statystyk meczowych
.: wyborem Reprezentacji Świata.

Ponadto, grupa robocza ds. plażówki przy IHF współpracuje z wszystkimi federacjami poszczególnych kontynentów oraz krajów w powyższych kwestiach oraz wszystkich innych związanych z piłką ręczną plażową, jak również instruuje i wspiera odpowiednie komisje czy osoby odpowiedzialne za plażówkę w poszczególnych federacjach kontynentalnych.

Strategia grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF
Strategia grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF jest zaprojektowana w taki sposób, by osiągnąć ostateczny cel, jakim jest rozwój „produktu”, którym jest piłka ręczna plażowa i wprowadzenie go do programu letnich Igrzysk Olimpijskich.

Kamienie milowe
International World Games Association (I.W.G.A.): w 2001 roku IWGA dopuściła do swojego programu, przy rekomendacji IHF, piłkę ręczną plażową, w związku z czym plażówka uznana została za sport wyczynowy i przedstawiony podczas Światowych Igrzysk Sportowych w 2001 roku w Akita (Japonia). Komitet Wykonawczy IWGA, podczas swojego spotkania w Lozannie w czerwcu 2010 roku oficjalnie ogłosił piłkę ręczną plażową jednym ze sportów włączonych do programu Światowych Igrzysk Sportowych, podkreślając sukces plażówki w odniesieniu do wysokiej jakości rywalizacji oraz dużego zainteresowania ze strony publiczności i mediów.

SportAccord: Podczas swojej konwencji w Dubaju, w kwietniu 2010 roku, SportAccord (poprzednio znane jako G.A.I.S.F.) ogłosił piłkę ręczną plażową głównym sportem 1 Światowych Igrzysk Sportów Plażowych.

Marzenia olimpijskie
Marzeniem piłki ręcznej plażowej jest uzyskanie statusu sportu olimpijskiego. Cel, nad jakim pracuje IHF jest realizowany poprzez serię zmian w przepisach i zasadach gry oraz inicjatywy marketingowe – wszystkie skonstruowane po to, by uczynić ten sport jeszcze bardziej atrakcyjnym dla kibiców, mediów i sponsorów. Rozmowy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijski są już bardzo zaawansowane, czego potwierdzeniem będzie obecność turnieju plażówki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży YOG Buenos Aires 2018. Decyzja w sprawie obecności piłki ręcznej plażowej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 zostanie podjęta do końca 2019 roku.

Ważniejsze międzynarodowe zawody w piłce ręcznej plażowej
Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn (organizowane raz na dwa lata w roku parzystym)
.: 2004, El Gouna, Egipt
.: 2006,  Rio de Janeiro, Brazylia
.: 2008, Cadiz, Hiszpania
.: 2010, Antalya, Turcja
.: 2012, Muscat, Oman
.: 2014, Agadir, Morocco
.: 2016, Budapeszt, Węgry
.: 2018, Kazań, Rosja

The World Games (odbywające się raz na cztery lata w roku nieparzystym)
.: 2001, Akita, Japonia
.: 2005, Duisburg, Niemcy
.: 2009, Kaohsiung, Chińskie Tajpej
.: 2013, Santiago De Cali, Kolumbia
.: 2017, Wrocław, Polska
.: 2021, Birmingham, USA

źródło: https://recznaplazowa.pl

 

 

Ważniejsze linki:

 

 

 

ZałącznikRozmiar
Image icon PLAŻÓWKA_FILM_logo.jpg52.51 KB
Image icon mmp_logo2.jpg30.49 KB
Image icon fb.jpg13.63 KB
Image icon prp_fb.jpg13.57 KB
Image icon prp_www.jpg19.78 KB
Image icon mkobylarz.jpg46.07 KB