Ze Szczecina do Francji

Rozmowa z Adrianną Płaczek, byłą zawodniczką MKS Kusy Szczecin i SPR Pogoń Szczecin, która podpisała kontrakt z Nantes, aktualnie piątą drużyną ligi francuskiej.

 

- Co dla Pani oznacza transfer do Nantes?

- Nantes jest to bardzo dobry klub z dużymi aspiracjami. Transfer do tego zespołu jest kolejnym etapem w mojej karierze ,który pozwoli mi na dalszy rozwój . Jak każdy sportowiec mam swoje cele i krok po kroku do nich dążę.

 

- Będzie to kolejny, drugi klub w tej lidze. Jak się Pani czuje we Francji, o tym że są różnice pomiędzy tamtejszą ligą, a naszą wiemy, ale konkretnie jakie?

- Liga francuska jest jedną z najmocniejszych na świecie. Jest tutaj wiele utalentowanych, bardzo dobrych i międzynarodowych zawodniczek co podnosi poziom rywalizacji. Słynie ona z szybkiego handballu z bardzo dobrą i twardą obroną. Przyjeżdżając tutaj zderzyłam się ze ścianą, gdyż różnica miedzy tymi ligami jest duża zawodniczki posiadają ogromne umiejętności indywidualne potrafią zaskakiwać bramkarza w najmniej oczekiwanym momencie . Potrzebowałam trochę czasu na przyzwyczajenie i adaptacje ale teraz naprawdę czuje się dobrze i ciesze się, że mam okazje grania w takiej lidze.

 

- Przez osiem lat występowała Pani w szczecińskich klubach tj. MKS Kusym Szczecin i Pogoni Szczecin. Jakie  wysłałaby Pani przesłanie dla młodych szczypiornistek i szczypiornistów z województwa zachodniopomorskiego? Dlaczego warto uprawiać tę dyscyplinę sportu?

- Od dziecka interesowała mnie piłka ręczna gdyż chodziłam na mecze starszego rodzeństwa ,które zaraziło mnie pasją do tego sportu. Podoba mi się adrenalina, walka przekraczanie swoich możliwości a przede wszystkim emocje jakie towarzyszą podczas każdego meczu. Uprawianie sportu kształtuje nasz charakter, uczy, pomaga a przede wszystkim kreuje nas jako ludzi.

 

Adrianna Płaczek urodziła się w Lesznie i w tamtejszym klubie MKS stawiała pierwsze kroki w handballu. Następnie przyjechała do Szczecina, gdzie przez dwa lata (2009-2011) grała w MKS Kusy Szczecin, następnie przeszła do Pogoni Szczecin gdzie występowała do 2017 rok. W tym czasie w barwach szczecińskiego klubu wywalczyła z koleżankami z zespołu wicemistrzostwo Polski, brązowy medal Mistrzostw Polski, srebrny medal Pucharu Polski i srebrny medal Challenge Cup.

Z SPR Pogoń Szczecin trafiła do francuskiego klubu Fleury Loiret Handball, w którym występuje do dziś, a z którego od nowego sezonu trafi do Nantes. A. Płaczek jest również etatową reprezentantką Polski. Gratulujemy!

Foto: SPR Pogoń Szczecin

Zdjęcia: